Croatix
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Croatix

forum
 
Početna stranicaPortailPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vrste salata - pregled

Go down 
Autor/icaPoruka
Aimee




Broj postova : 63
Registration date : 26.07.2007

Vrste salata - pregled Empty
PostajNaslov: Vrste salata - pregled   Vrste salata - pregled Icon_minitime1/8/2007, 06:38

Svakako je najbolja, najzdravija i najukusnija samonikla salata ili salata uzgojena u vlastitome vrtu. Kada je god moguće potrebno je jesti što svježiju salatu jer vrlo lako gubi hranjiva i ljekovita svojstva.


Vrste salata - pregled Lettuce





Vrste salata

ENDIVIJA (Chichorium endivia) - često se naziva salatom, iako zapravo uopće nije salata - to je posve druga vrsta što se može vidjeti i iz latinskog naziva obje biljke. Postoje dva osnovna oblika (eskariol i kovrčavi kultivari). Glavna sezona endivije je od jeseni do ranog proljeća. Najčešće se koristi svježa, a može se kuhati i pirjati. Zbog tvrđih listova i gorkasta okusa, najčešće se koristi u miješanim salatama, iako pravilnim odabirom preljeva za salate može biti ukusna. Pospješuje probavu.


Vrste salata - pregled Endivia1



SALATA (Lactuca sativa) - ova vrsta dijeli se na četiri glavna tipa:

Vrste salata - pregled Lettuce061601


rimska salata (Lactuca sativa var. romana) uspravnog je rasta i četvrtastih glavica. Listovi su joj ukusni i hrskavi.

glavata salata maslenka (Lactuca sativa var. capitata) - glavice su različite veličine (ovisno o kultivaru), a listovi su mekani (čime se razlikuje od kristalke) i valovita ruba. Sadrži mnogo vode i osvježavajućeg je okusa. To je najpopularnija skupina i stvoreno je mnogo kultivara od kojih su najpoznatiji majska kraljica, ravel, nansen...

glavata salata kristalka (Lactuca sativa var. capitata) - stvara krupne glavice s kovrčavim i hrskavim listovima. Najpoznatiji kultivari su ljubljanska ledenka, kristal ljetna, iceberg...

salata slobodnih listova (salate za rezanje i trganje) (Lactuca sativa var. crispa) rijetko stvara čvrste glavice. Listovi su joj izduljeni i narezani, ponekad crvenkasti, ovisno o kultivaru. Ubire se tako da se trgaju vanjski listovi.

Sve su salate roda Lactuca bogate klorofilom, mineralima (kalcij, željezo, magnezij, kobalt, jod, nikal, silicij, bakar), vitaminima (B i E) i organskim kiselinama. Pospješuju probavu.





MATOVILAC (Valerianella locusta) uzgaja se u vrtovima, a raste i samoniklo na čistim, nezagađenim poljima i livadama. Danas ga je, nažalost, sve manje, a oni koji su ga iskušali znaju koliko je ukusniji i aromatičniji od uzgojenog. Po sadržaju vitamina ovo je mnogo vrijednija namirnica od salate. Sadrži mnogo željeza, provitamina A i vitamina C.

Vrste salata - pregled 3256_1





RIGA, rikula, rokula, rukola (Eruca sativa) kao i matovilac samonikla je, ali se također sve više uzgaja u vrtovima. Posebnog je mirisa i okusa te su oko nje često podijeljena mišljenja. Malo tko je ravnodušan: ona vam se ili sviđa, ili ne. Koristi se kao dodatak salatama, umacima i sendvičima, rijetko samostalno. Sadrži mnogo vitamina C i dosta karotena. Dobar je regulator probave.

Vrste salata - pregled E1501a11e149b215366b82647e1252b3





MASLAČAK, "radič" (Taraxacum officinale). Iako je poznat kao jedna od prvih proljetnih biljaka koje se u prirodi ubiru za jelo, ima i kultiviranih oblika s manje gorčine i izdašnijim listovima. Ubire se prije cvatnje i koristi se za razne proljetne miješane salate (osobito prija s krumpirom), ali se može dodavati i varivima i sendvičima. Dobar je izvor vitamina C i karotena, a sadrži više željeza nego špinat. Potiče tek. Izvrstan je dijuretik, pomaže kod problema s jetrom, kožom i reumom.

Vrste salata - pregled Taraxacum_officinale





DRAGUŠAC, potočarka (Nasturtium officinale); samonikla i kultivirana biljka. Bogata je vitaminima C i E, karotenom i mineralima (osobito željezom i jodom). Koriste se listovi: za dodatak sendvičima, salatama, juhama, za ukrašavanje... Koristan je u dijetama za pročišćavanje krvi i jetre, pomaže kod anemije, šećerne bolesti, plućnih oboljenja, reume, problema s jetrom i žuči, kožom; potiče cirkulaciju.

Vrste salata - pregled Nasturtium-officinale-berros





KISELICA (Rumex acetosa) Raste samoniklo na livadama, ali se uzgaja i u vrtovima. Sadrži vitamin C i koaroten. Koristi se kao dodatak proljetnim salatama, za variva, juhe, umake, sendviče... Ima slična svojstva kao i špinat i također se u većim količinama ne preporučuje bolesnicima koji pate od reume i uloga. Koristi se kao dodatak salatama i sendvičima.

Vrste salata - pregled Zuring





ŠPINAT (Spinacea oleracea). Iako je povrtna biljka, ovdje ga spominjemo jer se njegovi vrlo mladi listovi mogu koristiti kao salata. Ipak se preporučuje kuhati ga na mlijeku (kalcij na sebe veže štetnu oksalnu kiselinu iz špinata). Špinat je zdrav, ali ne onoliko koliko se nekada smatralo (nema baš toliko željeza koliko se mislilo da ima). Zbog već spomanute oksalne kiseline ljudi koji pate od bubrežnih bolesti i reume te djeca ne bi ga trebali jesti u većim količinama. Inače povoljno utječe na regulaciju rada srca i tlak, te pospješuje izlučivanje vode iz organizma.

Vrste salata - pregled Spinach




Samoniklo bilje koje može poslužiti kao dodatak salatama:
vrlo mladi listovi maslačka, ljubice i djeteline (cvijetovi i listovi), jaglaca, matičnjaka, kiselice, dragušca, matovilca, neke vrste divljeg luka...





ČIŠĆENJE I PRIPREMA:


Za sve vrste vrijedi slično pravilo. Očistite glavice i listove od nevaljavih ili trulih dijelova, ukloniti ostatke zemlje, puževe i sl. Oprezno je operite ali nikako nemojte salatu dugo držati u vodi, jer lako gubi vitamine. Posebno je važno da je dobro ocijedite, jer kada pripremate salate s preljevom ili umakom, suvišak vode će ih razrijediti.


Vrste salata - pregled Salad


Teško je reći koji je od načina pripreme salata najbolji jer su mogućnosti pripreme i ukusi vrlo različiti. Najčešći preljev sastoji se od soli, octa i ulja. Koriste se gotovo sve vrste začinskog bilja (naravno, opet prema ukusu), octova (obični, jabučni, vinski, kobucha...) i ulja (suncokretovo, maslinovo, bučino, kukuruzno...), te limunov sok, jogurt, vrhnje, majoneza... Od raznih drugih dodataka na prvome je mjestu povrće (npr. krumpir, masline, kukuruz, mrkva, celer, luk, češnjak...), ali i tofu i seitan... Ponekad se u neke egzotične salate stavlja i malo voća (orasi, bademi, naranča, mandarina, kivi, ananas...).
[Vrh] Go down
 
Vrste salata - pregled
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Croatix :: Lifestyle :: Kuhinja-
Forum(o)Bir: